Latest News

A selection of recent media releases, and news stories is available in the database below and can be searched for by year and month. 

Media enquiries 

Please phone 0418 590 235 or 07 3858 5700.

Back to all media releases

Monday 12 June 2017

Around 110 Queenslanders have been recognised for their remarkable contributions to nation and State in the 2017 Queen's Birthday Honours List. 

The following recipients will be invited to receive their awards and honours from His Excellency the Honourable Paul de Jersey AC, Governor of Queensland at upcoming investiture ceremonies:

QUEENSLANDERS HONOURED IN THE 2017 QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS AND AWARDS

APPOINTED A COMPANION OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (AC)

Professor David Ian O'CONNOR 

For eminent service to tertiary education, particularly to the strategic development of national and international university initiatives, and to the community through engagement in social policy, child welfare and juvenile justice research.

APPOINTED AN OFFICER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (AO)

Professor Rajiv KHANNA 

For distinguished service to medicine in the field of immunology, through contributions to the development of cellular immunotherapies for the treatment of cancers, infectious complications and chronic disease.

AWARDED THE DISTINGUISHED SERVICE CROSS (DSC)

Group Captain S

For distinguished command and leadership during Operation OKRA from September 2014 until April 2015.

APPOINTED A MEMBER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (AM)

Mrs Gwynneth May BRIDGE 

For significant service to the community through leadership in the early childhood care and education sector.

Ms Fiona Helen GUTHRIE  

For significant service to the community through social welfare and financial counselling roles.

Dr Leslie Selwyn HALL

For significant service to veterinary science as a specialist in the area of bat biology, and as an academic, researcher and mentor.

Ms Mary Ann KELLY 

For significant service to education, to policy development and advocacy in schools, and to student and staff equity in the university sector.

The late Mr Geoffrey Lloyd McDONALD 

For significant service to the community, particularly through improvements to workplace health and safety standards, and to engineering.

The Honourable Justice Michelle MAY 

For significant service to the law, particularly to the Family Court of Australia, to judicial administration, and to professional associations.

Mr Peter Spence MILNE 

For significant service to primary industry, particularly to the livestock sector, to animal health and biosecurity programs, and to the community.

Mrs Noela Jean O'DONNELL  

For significant service to women in rural and regional areas of Queensland, to medical research fundraising, and to the community. 

Mr Lawrence John POINTING 

For significant service to public administration in the area of crime investigation and prevention, and to the community of Queensland.

Mrs Lynne Dolores PRICE 

For significant service to youth, particularly to girls and young women, at the state and national level through Girl Guides.  

Emeritus Professor Neil Robert REES 

For significant service to the law and to education as an academic, to legal reform, and to mental health and professional organisations.  

His Honour Judge Orazio RINAUDO 

For significant service to the law and to the judiciary in Queensland, to legal ethics and professional standards, and to the community.

Mr David William ROBINSON 

For significant service to medicine as a plastic and reconstructive surgeon, and to the primary industry sector, particularly to agriculture.

Mr Kosmas Stan SCLAVOS 

For significant service to the pharmacy profession through a range of retail, advisory and executive roles, to education, and to community health.

Mr Hugh Douglas SHEARDOWN 

For significant service to community health, particularly to people with coeliac disorders, through executive roles at the state and national level.

Mr Terence SLATER 

For significant service to public administration through pharmaceutical and food regulatory agencies, and to community health.

Mr David John THOMAS OAM

For significant service to the community through philanthropic support for medical research, environmental conservation and cultural institutions. 

Ms Marisa VECCHIO 

For significant service to the community, particularly to health administration, standards and accreditation, to education, and to business.

Ms Karyn Joan WALSH 

For significant service to the community through social welfare initiatives, to support for people who are homeless, to children, and to mental health. 

The Honourable Anne Marie WARNER  

For significant service to the people and Parliament of Queensland, and as an advocate for women in the criminal justice system. 

Professor Denise Leanne WOOD

For significant service to education as an academic, researcher and practitioner in the field of participation, inclusion and access.

APPOINTED A MEMBER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE MILITARY DIVISION (AM)

Lieutenant Colonel Michael Douglas EDSTEIN  

For exceptional service to the Australian Defence Force in vector borne disease research.

Brigadier Michael David PRICTOR  

For exceptional service as Director General Training at Headquarters Forces Command and Commander of the 16th Aviation Brigade.

Air Commodore Michael John BURNETT  

For exceptional service as a legal officer and as the Deputy Judge Advocate General - Air Force.

AWARDED THE CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC)

Lieutenant Colonel C

For outstanding achievement in the improvement and advancement of the Special Operations Intelligence Enterprise capability in Special Operations Command.

Major Ben Gerard LANSKEY  

For outstanding achievement as Officer Commanding Depot Company, Royal Australian Regiment,  School of Infantry and as the Operations Officer of the 51st Battalion, Far North Queensland Regiment.

Flight Lieutenant Lauren Rachael BISHOP  

For outstanding achievement in logistics support to Heron remotely piloted aircraft operations for the Royal Australian Air Force.

Warrant Officer Alisha O'BRIEN 

For outstanding achievement as the Airman Aircrew Manager at Headquarters Air Mobility Group.

Warrant Officer Neil Charles PINKER 

For outstanding achievement in maintenance reform as the Warrant Officer Engineering at Number 36 Squadron, Royal Australian Air Force.

AWARDED THE PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

Ms Lisa HOSKIN 

For outstanding public service particularly through senior administrative roles in customer focussed organisations.

Mr Peter Hamilton FRANKS 

For outstanding public service to local government in Queensland.

Mr Donald Graham HEWITT 

For outstanding public service to the infrastructure sector in Queensland.

Mr Paul Martin KRAUTZ 

For outstanding public service to the infrastructure sector in Queensland.

Mr Robert Anthony LAWRENCE 

For outstanding public service to environmental protection in Queensland.

Mr Bernard Anthony McCARTHY 

For outstanding public service to local government in Queensland. 

Mrs Patrea Ursula WALTON 

For outstanding public service to education in Queensland.

AWARDED THE AUSTRALIAN POLICE MEDAL (APM)

Federal Police

Commander Grant Stephen EDWARDS 

Queensland Police

Sergeant Narelle Gaylene COLLINS

Inspector Sharee Tracey CUMMING

Inspector Robert John McCALL

Senior Sergeant Bradyn Michael MURPHY

Inspector Virginia Anne NELSON

AWARDED THE AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

Mr Raymond Clinton BOTT

Mr Adam Philip GWIN

Mr Ian Denis SHEPHERD

AWARDED THE AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

Mr Colin Wayne ALLEN

Mrs Catherine Leigh DUNSTAN

Mr Peter Charles FIECHTNER

Mr Robert John MEDLIN

AWARDED THE EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

Ms Janet May SCOTT 

Mrs Elizabeth Frances SUHR

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (OAM)

The Reverend Kenneth John ANDERSON  

For service to the Uniting Church in Australia.

Ms Helga BIRO 

For service to the community of Cairns through social welfare groups.

Mr Paul BROUGHTON  

For service to rugby league, and to the community.

Dr Allan Edward COOK 

For service to medicine as an orthopaedic surgeon.

Dr Terence James COYNE 

For service to medicine as a neurosurgeon.

Mrs Keri CRAIG-LEE 

For service to the clothing manufacturing sector, to business, and to the community.

Ms Desrëe-Ilona CRAWFORD 

For service to country music as an entertainer.

Associate Professor Alan Mithra DE COSTA 

For service to medicine, and to the community of Far North Queensland.

Mrs Margaret Anne DE WIT 

For service to local government, and to the community of Brisbane.

Mr Paul Anthony DELLIT 

For service to the performing arts in Queensland.

Mr Kenneth Malcolm DIXON

For service to cricket in Queensland.

Mr Anthony Bryan FORSYTH 

For service to the promotion and preservation of mineralogical history.

Mr Brian Raymond GENT 

For service to the community of the Gold Coast.

Mrs Wendy Ann GREEN 

For service to people with a disability through sports.

Mrs Maria HANSEN 

For service to the community of Dayboro. 

Dr Geoffrey Alexander HARDING 

For service to musculoskeletal medicine.

Mr Peter Graham HARVEY 

For service to architecture.

Mrs Helen Mary HOGAN 

For service to lawn bowls in Far North Queensland.

Mr Geoffrey Lloyd HOLMES 

For service to the community of Toowoomba.

Mr David Michael HORSTMAN

For service to youth, to community health, and to animal welfare.

Mrs Gitie HOUSE 

For service to the community of Toowoomba.

Professor Helen Eva HUNTLY 

For service to tertiary education in Central Queensland.

Mr Desmond John LACY 

For service to multinational law enforcement relations and cooperation.

Mrs Shaaron Jeanette LINWOOD  

For service to local government, and to the community of the Atherton Tablelands.

Mrs Dianne Eunice LODDON  

For service to education, and to the community.

Mrs Merilyn Isabel LUCK  

For service to the community of Rockhampton.

Mr Neil Campbell MACKENZIE 

For service to the community through scale model steam train displays.

Mrs Marjorie Ann McNAMARA  

For service to athletics, and to the community.

Mr Kenneth Lachlan MULCAHY 

For service to the community through a range of roles.

Group Captain Kenneth Arthur PRATT (Retd)

For service to the aviation industry. 

Ms Susanne Maureen REA  

For service to the community.

Mr Gregory REDINGTON 

For service to the community of Townsville, and to football.

Mr John Ernest ROBINSON

For service to veterans and their families.

Mr Daryl Maxwell SANDERSON 

For service to the community of the Gold Coast.

Mr Gareth Daniel SAUNDERS 

For service to sport through recreational running events.

Mr John Joseph SCHOLL 

For service to international communities through humanitarian support.

Mr Bruce Leslie SCOTT 

For service to local government, and to the community of Barcoo Shire.

Sister Elvera SESTA 

For service to secondary education in Queensland.

Mrs Maisie Olga SMITH 

For service to the community of Babinda.

Mr Terry SNEE 

For service to industrial relations.

Mrs Karen Eve SPILLER 

For service to women, and to education.

Mr John Cornelius TOOHEY 

For service to veterans and their families, and to the community of Goondiwindi.

Mr William Ian TOWNSEND 

For service to the international community, particularly to peacekeeping.

Mr Barry Vivian VAINS 

For service to veterans and their families.

Dr Unnikrishnan VELAYUDHAN PILLA 

For service to the Malayalee community of Queensland.

Dr Roger Thomas WELCH 

For service to ophthalmology.

Mr Leszek WIKARJUSZ 

For service to the Polish community of Australia.

Mr Michael Yiu-Wing YAU 

For service to the multicultural community, and to engineering.

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE HONORARY DIVISION (OAM)

Ms Jean Mary CLIFFORD 

For service to youth through Scouts.

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE MILITARY DIVISION (OAM)

Warrant Officer Class One Clifford Geoffrey BELL 

For meritorious service as Company Sergeant Major in the 1st Military Police Battalion, the Trade Transfer and Retention Warrant Officer-South Queensland and as Regimental Sergeant Major of the 1st Military Police Battalion.

AWARDED THE CONSPICUOUS SERVICE MEDAL (CSM)

Warrant Officer Class One Stephen Donald CARMICHAEL 

For meritorious devotion to duty as the Regimental Standards Warrant Officer, 20th Surveillance and Target Acquisition Regiment.

Lieutenant Colonel Scott Stuart HILL  

For meritorious achievement to the Australian Defence Force in disaster relief for Operation Fiji Assist 2016.

Major Daniel Timothy KEMP  

For meritorious devotion to duty in improving the welfare of wounded, injured and ill soldiers and their families in the 8/9th Battalion, the Royal Australian Regiment.

Warrant Officer Class One Gillian Lorraine KENNEDY  

For meritorious devotion to duty in the development, training and mentoring of Army's current and future junior leaders.

Sergeant Jarrod Leigh POXON  

For meritorious achievement as the Defence Command Support Training Centre - Formation Indigenous Liaison Officer.

AWARDED A COMMENDATION FOR DISTINGUISHED SERVICE

Sergeant Daniel Stephen WOODNEY  

For distinguished performance of duties in warlike operations as Force Protection Platoon Sergeant on Operation OKRA.