Latest News

A selection of recent media releases, and news stories is available in the database below and can be searched for by year and month. 

Media enquiries 

Please phone 0436 678 215 or 07 3858 5700.

Back to all media releases

Friday 26 January 2018

Around 109 Queenslanders have been recognised for their remarkable contributions to nation and State in the 2018 Australia Day Honours List. 

The following recipients will be invited to receive their awards and honours from His Excellency the Honourable Paul de Jersey AC, Governor of Queensland at upcoming investiture ceremonies:

QUEENSLANDERS HONOURED IN THE

2018 AUSTRALIA DAY HONOURS AND AWARDS

APPOINTED A COMPANION OF THE ORDER OF AUSTRALIA (AC)

Mrs Evonne Fay GOOLAGONG-CAWLEY AO MBE

For eminent service to tennis as a player at the national and international level, as an ambassador, supporter and advocate for the health, education and wellbeing of young Indigenous people through participation in sport, and as a role model.

Professor Jennifer Louise MARTIN

For eminent service to science, and to scientific research, particularly in the field of biochemistry and protein crystallography applied to drug-resistant bacteria, as a role model, and as an advocate for gender equality in science.

Mr Roy Francis THOMPSON

For eminent service to the community through philanthropic support for a range of medical research, emergency rescue, educational, sporting and cultural organisations, and to the real estate and land development sector in Queensland.

APPOINTED AN OFFICER OF THE ORDER OF AUSTRALIA (AO)

Dr Peggy BROWN

For distinguished service to medical administration in the area of mental health through leadership roles at the state and national level, to the discipline of psychiatry, to education, and to health care standards.

Mr Philip Arthur HENNESSY

For distinguished service to the business and accountancy sectors, to financial governance and education, and through support for women's health care, disability support and children's charitable groups.

Mr Christopher Patrick MAHER

For distinguished service to community and international public health through technical, operational, and management roles in the global eradication of poliomyelitis.

Professor Laurence James WALSH

For distinguished service to dentistry, and to dental science education, as an academic and author, to improved health and safety standards, and through roles with professional associations.

Ms Karrie Ann WEBB AM

For distinguished service to golf at the elite level as a player, to the development of female golfers, as a mentor and role model, and through charitable and community organisations.

APPOINTED A MEMBER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (AM)

Mr David John BEVAN

For significant service to public administration in Queensland through oversight, accountability and administrative justice roles, and to the law.

Emeritus Professor Shelley Mary BURGIN

For significant service to environmental science and education as an academic, author, and mentor, and to zoology and conservation.

Dr Charles Rodney CAMPBELL

For significant service to education, particularly to literacy, as a practitioner, academic and author.

Mr Edwin Thomas CODD

For significant service to architecture, industrial design and to the built environment, to education, and to professional institutes.

Emeritus Professor Denis Ivan CRANE

For significant service to education in the field of biochemistry and molecular biology, as an academic and researcher, and to scientific bodies.

Mr Colin CREIGHTON

For significant service to environmental science and natural resource management, particularly to marine biodiversity, coastal ecology, fisheries and sustainable agriculture.

Emeritus Professor John Charles GRANT-THOMSON RFD

For significant service to biomedical engineering, and to education, as an academic and researcher, to medical equipment design, and as a mentor.

Mr Gregory John HALLAM PSM

For significant service to local government administration, to natural disaster recovery efforts, and to people with disabilities.

Professor Patricia Elizabeth HOFFIE

For significant service to the visual arts, and to education, as an academic, and as a contributor to a range of cultural institutions and associations.

Mr Peter Valentine HOWARD

For significant service to the food and wine tourism sectors as a commentator, television presenter and author, and to culinary foundations.

Associate Professor Henrietta Lilian MARRIE

For significant service to the community as an advocate for Indigenous cultural heritage and intellectual property rights, and to education.

Mr Russell Norman MORRIS

For significant service to the performing arts as a musician, singer, songwriter and entertainer, and as a supporter of charitable organisations.

Mr John Collinson MYERS

For significant service to the community through health, business education, youth, music and charitable organisations.

Dr John James O'DONNELL

For significant service to health administration through the leadership and development of research institutes and public and private hospitals.

Ms Susan O'NEILL OAM

For significant service to swimming at the elite level, as a mentor and role model, and to the community through support for charitable organisations.

Mr Noel Edgar PLAYFORD OAM

For significant service to local government in Queensland, particularly in the areas of governance and financial administration, and to the community.

Mr Trevor Francis WEATHERHEAD

For significant service to the beekeeping industry as an apiarist, to developing biosecurity policy, and to professional beekeeping associations.

Professor Richard Keith WORTLEY

For significant service to criminology and psychology through the development of security and crime science education.

Dr Dennis Charles YOUNG

For significant service to community health in Queensland through alcohol and drug treatment support programs, and to the community.

APPOINTED A MEMBER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE MILITARY DIVISION (AM)

Group Captain Robert James DENNEY

For exceptional service in air combat capability development and sustainment for the Royal Australian Air Force.

Air Commodore Michael Charles PATERSON DSM

For exceptional performance of duty in military health capability and development for the Australian Defence Force.

AWARDED THE CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC)

Colonel Scott GILLS

For outstanding achievement in modernising the intelligence capabilities of the Australian Army.

Flight Lieutenant Douglas Ronald SUSANS

For outstanding achievement in the development of the operational capability of the C-17A Globemaster III aircraft fleet.

Group Captain Sandra Lea TURNER

For outstanding achievement in materiel acquisition as the Australian Defence Force Senior Supply Liaison Officer in the United States Air Force Security Assistance and Cooperation Directorate, Air Force Life Cycle Management Centre, Wright-Patterson Air Force Base.

AWARDED THE DISTINGUISHED SERVICE MEDAL (DSM)

Lieutenant Colonel Stephen Andrew JENKINS

For distinguished leadership in the development and delivery of officer training capability for the Afghan National Army on Operation HIGHROAD from February 2016 to March 2017.

AWARDED THE PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

Ms Jody Lynette BRUMBY

For outstanding public service to the community of Queensland.

Ms Sarah Ann BUCKLER

For outstanding public service to investment, regional development and corporate governance in Queensland.

Dr Sharon KELLY

For outstanding public service to the health sector in Queensland.

Ms Colette Cornelia McCOOL

For outstanding public service to the City of the Gold Coast in Queensland.

Ms Filomena MORGAN

For outstanding public service through a range of coordination and governance roles in Queensland.

Ms Helen Anne MULLINS

For outstanding public service to arts education in Queensland.

Mr Edward Alphonse NATERA

For outstanding public service to local government and Indigenous communities in Queensland.

Dr James Athol THOMPSON

For outstanding public service in the area of biosecurity in Queensland.

AWARDED THE AUSTRALIAN POLICE MEDAL (APM)

Federal Police

Detective Acting Superintendent Melissa Anne NORTHAM

Queensland Police

Superintendent Michael John BRADY

Inspector Keiryn Margaret DERMODY

Chief Superintendent Kevin Anthony GUTERIDGE

Inspector Samantha SANDERSON

Chief Superintendent Brett Wade SCHAFFERIUS

AWARDED THE AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

Mr Kevin William ANDERSON

Mr Mark Peter CAMPBELL

Mr Arthur PUCCINI

Mr Alan William WELLS

AWARDED THE AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

Mr Neil Kerr HOBBS

Mr Claine Warren UNDERWOOD

AWARDED THE EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

Mr Mark CONNORS

Mr Donald Craig PATTERSON

Mr Andrew Jason WYATT

AWARDED THE AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (ACM)

Mr Leslie Joseph ELLIOTT

Ms Ursula Kylea ROEDER

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (OAM)

Associate Professor Anthony Paul AVSEC

For service to the building and construction industry, and to education.

Dr Raymond George BARRETT

For service to education.

Dr Neil John BARTELS

For service to medicine in rural and regional areas.

The Reverend Paul Thomas BLAND

For service to education, and to the Anglican Church of Australia.

Mrs Phyllis Lorna BOWEN

For service to the community of Brisbane.

Mrs Elaine Margaret CALLICK

For service to youth through Guiding.

Mr Keith James CARRICK

For service to the livestock industry.

Mrs Irene CAYAS

For service to the multicultural community, to women, and to the aged.

Dr Raymond Watsford CHASELING

For service to medicine, particularly to paediatrics.

Mr Keith CODRINGTON

For service to the community of St George.

Mr Peter Roy CUMMISKEY

For service to sports administration, and to Australian rules football.

Mr Anthony James DANIEL

For service to emergency response organisations.

Mr Paul Beaumont de LAUNAY

For service to engineering, particularly in disaster relief situations.

Ms Karen Joan DEEPHOUSE

For service to surf life saving.

Ms Terene Eva DONOVAN

For service to archery.

Dr Roslyn Frances DUNBAR-WELLS

For service to the performing arts.

Mr Ross Winston DUNKERTON

For service to motorsports, particularly as a rally car driver.

Mrs Irene Ann EDWARDS

For service to the community of Wynnum Manly.

Dr Ian Stuart FRASER

For service to medicine and to community health.

Mr Peter John GRAHAM

For service to the community through marine rescue organisations.

Dr David William GREEN

For service to emergency medicine, and to professional organisations.

Dr Barry Peter HICKEY

For service to thoracic medicine.

Ms Gail Ellen HYSLOP

For service to the multicultural community.

Mr Raymond James KINGSTON

For service to veterans and their families, and to the community of Murgon.

Mr Michael John KYLE

For service to the community of the Gold Coast.

Mr John Rowland McATEE

For service to the community, particularly through Lions eye health programs.

Mr Stuart Neil McDONALD

For service to the community of Wynnum Manly.

Mrs Andrea Janice MESSENGER

For service to music.

Mrs Margaret Mary MILLER

For service to the community of Warwick.

Mr Robert Jon REED

For service to social welfare programs, and to the law.

Mrs Linda Maria ROWAN

For service to aged welfare.

Mrs Margaret Eileen SHAW

For service to the community of North Queensland.

Dr Gilbert James SHEARER

For service to dentistry, particularly to endodontology.

Mrs Nerida Adelle SMITH

For service to people with Lymphoedema.

Mr Owen Lindsay SPERLING

For service to cricket.

Dr Christos SPERO

For service to science, particularly to oxyfuel technology.

Mr Joseph Noel TUNNY

For service to military aviation history.

Mrs Marg Ann VELTHEIM

For service to people who are blind or who have low vision.

Mr Roy Alan VELTHEIM

For service to people who are blind or who have low vision.

Mr Robin Edward WALES

For service to international humanitarian health care programs.

Mr Terance Oliver WELCH

For service to the community of Maroochydore.

Mrs Philippa Jane WIGHTMAN

For service to the community of north-west Brisbane.

Mr Ian YARKER

For service to the community through Rotary International.

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE MILITARY DIVISION (OAM)

Warrant Officer Class One Terry William HANGAN

For meritorious service as Regimental Sergeant Major of the Army Aviation Training Centre, the 6th Aviation Regiment and the 5th Aviation Regiment.

Major Gregory John WILSEN

For meritorious performance of duty in the progression of the medical imaging capability in the Royal Australian Army Medical Corps.

AWARDED THE CONSPICUOUS SERVICE MEDAL (CSM)

Warrant Officer Class Two A

For meritorious achievement as the Acting Exploitation Team Leader at the Defence Force School of Intelligence.

Warrant Officer Class One Stephan Andrew COLMAN OAM

For meritorious devotion to duty as the Command Warrant Officer of Joint Task Force 633, while deployed to the Middle East Region from January 2016 to February 2017.

Major Matthew Peter CROSS

For meritorious devotion to duty to the planning and force generation of the Joint Amphibious Force for Defence.

Warrant Officer Class Two Christopher David PLESZKUN

For meritorious achievement as the Manager Electronic Warfare of the 72nd Electronic Warfare Squadron.

Warrant Officer Class Two Nathan Allan TOLMAN

For meritorious achievement in the performance of duty as the Master Coach of the 1st Recruit Training Battalion, Kapooka.

Sergeant Aron Edward GREEN

For meritorious achievement in the development and implementation of the Technical Facilitation and Administration Cell at Number 3 Control and Reporting Unit.