Latest News

A selection of recent media releases, and news stories is available in the database below and can be searched for by year and month. 

Media enquiries 

Please phone 0436 678 215 or 07 3858 5700.

Back to all media releases

Monday 11 June 2018

One hundred and sixty Queenslanders have been recognised for their remarkable contributions to nation and State in the 2018 Queen’s Birthday Honours List. 

The following recipients will be invited to receive their awards and honours from His Excellency the Honourable Paul de Jersey AC, Governor of Queensland at upcoming investiture ceremonies:

 

QUEENSLANDERS HONORED IN THE

2018 QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS AND AWARDS

APPOINTED A COMPANION OF THE ORDER OF AUSTRALIA (AC)

Mrs Dawn FRASER AO, MBE

For eminent service to sport, through ambassadorial, mentoring, and non-executive roles with a range of organisations at all levels, and to the community through roles in conservation and motoring associations.

APPOINTED AN OFFICER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (AO)

Professor Suzanne Kathleen CHAMBERS

For distinguished service to medical research, particularly in the area of psycho-oncology, and to community health through patient care strategies to assist men with prostate cancer.

The late Mr Terence John EFFENEY

For distinguished service to the energy supply sector, particularly in Queensland, through planning and delivery programs, to infrastructure management, and to the community.

Ms Linda JACKSON

For distinguished service to the Australian fashion industry as a textile artist and clothing designer, and as a teacher and mentor of Indigenous artists in northern Australia.

Dr Natalie H.M. JEREMIJENKO

For distinguished service to the arts, and to higher education, as an academic, through pioneering contributions to architecture, technology, the sciences, and engineering, and to rural and urban design.

Mr Sydney Lorrimar KIRKBY MBE

For distinguished service to surveying, particularly in the Antarctic, to polar exploration, research and mapping expeditions, and to professional scientific societies.

Mrs Jane Elizabeth MONTGOMERY-HRIBAR

For distinguished service to the building and construction sector, particularly in the areas of project procurement and industry standards, through executive roles, and as a mentor of women.

Professor Halina RUBINSZTEIN-DUNLOP

For distinguished service to laser physics and nano-optics as a researcher, mentor and academic, to the promotion of educational programs, and to women in science.

Professor Donald Edwin STEWART

For distinguished service to education as an academic and researcher, and to Australia-Indonesia relations through public health improvement projects.

Dr Ortrun ZUBER-SKERRITT

For distinguished service to tertiary education in the field of action research and learning as an academic, author and mentor, and to professional bodies.

APPOINTED AN OFFICER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE MILITARY DIVISION (AO)

Major General Paul David McLACHLAN AM, CSC

For distinguished service in the appointments of Head Land Systems Division, Commander of the 1st Division and significant contributions to Army strategic command and control capabilities within the Australian Defence Force.

APPOINTED A MEMBER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (AM)

Mr Geoffrey Russell BATKIN

For significant service to the community through social and aged welfare organisations, and to the Uniting Church in Australia.

Mr Wallace BISHOP

For significant service to the community through a range of roles, to business, and to the retail industry.

Professor Anthony Frank BROWN

For significant service to emergency medicine as a clinician, author and educator, and to professional organisations.

Mr John William COTTER

For significant service to the resources sector, particularly the natural gas industry, through executive positions and advisory roles.

Mrs Terry Ann CRANWELL

For significant service to parliament and politics in Queensland, and to women in rural and regional communities.

Ms Anne Therese CROSS

For significant service to the community through social welfare organisations in the government and not-for-profit sectors, and to women.

Professor Ram Chander DALAL

For significant service to agriculture through research into land degradation and sustainable farming practices.

Professor Susan Jean DANN

For significant service to business education through commercial marketing techniques to deliver positive social outcomes.

The Honourable Justice Alfred Martin DAUBNEY

For significant service to the law, and to the judiciary, to education, and to the community.

His Honour Judge Stuart Gordon DURWARD SC

For significant service to the law and the judiciary, to the provision of legal services to the Australian Defence Force, to education, and to the community.

Dr John Colin GILMOUR

For significant service to community health in Queensland through governance roles in developing hospital infrastructure in the not-for-profit sector.

Air Commodore Mark A GOWER OAM

For service to the Crown, and to public administration in Queensland.

Ms Janice HADFIELD

For significant service to hockey as an international umpire, and to professional development of officials.

Professor Lawrence William HIRST

For significant service to medicine in the field of ophthalmology through the development of clinical care techniques and eye disease management.

Mrs Lesley Janet KEALTON

For significant service to community health as an advocate for support for people with a mental illness, and their carers and families.

Mr Eric John LAW

For significant service to the Indigenous community of western Queensland, and to education and housing initiatives.

Dr Marie PORTER

For significant service to education and to the community, particularly as a researcher and advocate for the welfare of women and children.

Dr Robert John RIDDEL

For significant service to architecture as a practitioner, to education, and to heritage preservation in Queensland.

His Honour Judge Michael John SHANAHAN

For significant service to the judiciary and to the legal profession as a judge and as an advocate and mentor for juvenile and Indigenous justice issues.

Professor Bernard Mark SMITHERS

For significant service to medicine in the fields of gastrointestinal and melanoma surgery, to medical education, and to professional organisations.

Professor Brandon John WAINWRIGHT

For significant service to medicine in the field of molecular bioscience, to cell biology and genome research, and to education.

Professor Claire Elizabeth WAINWRIGHT

For significant service to medicine as a respiratory clinician, and for leadership into the study of cystic fibrosis.

Ms Agnes Marquez WHITEN OAM

For significant service to the multicultural community of Queensland through a range of organisations, and to the promotion of gender diversity.

Ms Carmel Anne WILLIAMS

For significant service to people with a disability, particularly through sporting organisations, and as an athlete and paralympian.

Her Honour Judge Josephine Anne WILLIS

For significant service to the judiciary, and to the law, to Indigenous access to justice initiatives, and to cultural diversity.

The Late Mr Charles Herbert WOODWARD

For significant service to the tourism industry in North Queensland through roles as an advisor and tour operator, to sport, and to the community.

APPOINTED A MEMBER OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE MILITARY DIVISION (AM)

Colonel Jeffrey Robert BROCK

For exceptional service to the Australian Army in the fields of Aviation Medicine and Health.

AWARDED THE CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC)

Lieutenant Colonel Charmaine Sylvia BENFIELD

For outstanding achievement as the Staff Officer Grade One Selections and Appointments with Career Management Army during 2016 and 2017.

Major Katie Louise BURRUP

For outstanding achievement in developing and implementing a Family and Domestic Violence Framework in North Queensland as Staff Officer Grade Two - Personnel at Headquarters 3rd Brigade.

Lieutenant Colonel Benjamin Gerard McLENNAN

For outstanding achievement as the Staff Officer Grade One Soldier Combat Systems, Modernisation Branch, Army Headquarters.

Lieutenant Colonel N

For outstanding achievement in military intelligence.

Squadron Leader Michael James YEOMANS

For outstanding devotion to duty in managing the implementation of the F-35A Joint Strike Fighter facilities program as part of the Capability Acquisition and Sustainment Group.

AWARDED THE PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

Dr Graham FRAINE

For outstanding public service to social science research and policy development in Queensland.

Mrs Kirsten HERRING

For outstanding public service to arts policy development in Queensland.

Mrs Julianne MITCHELL

For outstanding public service to transport infrastructure in Queensland.

AWARDED THE AUSTRALIAN POLICE MEDAL (APM)

Queensland Police

Detective Inspector Melissa Louise ANDERSON BM

Superintendent Dale Jennifer FRIEBERG

Senior Sergeant Renee Leigh HANRAHAN

Inspector Lee David JEFFRIES

Detective Senior Sergeant Richard Brent LACEY

Detective Superintendent Brian Laurence SWAN

Superintendent Ronald VAN SAANE

Detective Superintendent Jon Harold WACKER

AWARDED THE AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

Mr Donald Philip BALDWIN

Mr Leslie Norman GREEN

Ms Kaye Michelle HEALING

Mr Alan Edward RICHARDS

Mr David John WOODS

AWARDED THE AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

Mr Gavin John FULLER

Mrs Lillian (Leia) Sue SPENCER

Mrs Rebecca Jane TAYLOR

AWARDED THE EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

Mr Terrence Arthur CHAPMAN

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE GENERAL DIVISION (OAM)

Mr Kenneth Henry ADDISON

For service to the community through the Anglican Church of Australia.

Mrs Esther AUSTIN

For service to the visual arts.

Mr Geoffrey Thomas BARTON

For service to rugby union.

Mrs Valma Joan BAZLEY

For service to golf.

The Late Mr John Leslie BELLERBY

For service to the community of Woodgate.

Dr Lynette Teresa BISHOP

For service to education in Queensland.

Mr James Arthur BLAKENEY

For service to horse sports.

Mr John Herbert BRADY

For service to the community of Warwick.

Mr Kenneth John BRIDGES

For service to veterans and their families.

Mr John Edward BROOKES

For service to veterans and their families.

Mr Michael Graham BUCK

For service to the community through a range of charitable organisations.

The Reverend Lynette Dawn BURDEN

For service to the Uniting Church in Australia.

Mr Constantine George CASTRISOS

For service to the restaurant and catering industry.

Mrs Noeline Glenda CLAMP

For service to the multicultural community of Logan.

Mrs Helene Lorraine CRONIN

For service to community history.

Mr John Bruce CUNEO

For service to sailing.

Dr James Martin CUSKELLY

For service to music education. 

Adjunct Professor Iyla Therese DAVIES

For service to education.

Dr Catherine Mary DAY

For service to education.

Ms Jaimie de SALIS

For service to community health.

Mrs Janeth Mumtaz DEEN

For service to the multicultural community of Queensland.

Dr Patricia Margaret DESMARCHELIER

For service to science in the field of microbiology and food safety.

Mr William Gordon DOBBIN

For service to the community as a hospital chaplain.

Mr Patrick John DURNFORD

For service to veterans, and to military history preservation.

Mr John Gerard EBERT

For service to community health.

Mrs Dianne Mary EDEN

For service to performing arts education.

Mrs Margaret Louise EDWARDS

For service to the community of Roma.

The late Mr Philip Ernest EMMANUEL

For service to the performing arts, particularly through music.

Adjunct Professor Victor George FEROS

For service to town planning.

Mrs Denise Mary FRIDOLF

For service to veterans and their families.

Mr Raymond Alfred FRY

For service to the community of Cairns.

Mrs Elaine Iris GAMER

For service to community health.

Dr Deanne Margaret GIBBON CSC

For service to women in the Australian Defence Force.

Mrs Iris Lorraine GILLINGHAM

For service to the community of Sandgate.

Mr Michael Paul GOODWIN

For service to military history preservation.

Mr David John GRENFELL

For service to the building and construction industry.

Major Geoffrey Bruce HAIGH RFD (Retd)

For service to the community, and to engineering.

Mrs Raelene Dorothy HARDS

For service to the community.

The late Mrs Jennifer Gail HARRAGON

For service to lawn bowls.

Mr Robert Andrew HERNANDEZ

For service to the Filipino community of Queensland.

Mr Robin John HOOD

For service to the community through marine rescue organisations.

Mrs Dell Maree JOHNSON

For service to the community of Taroom.

Mr Lance Bartley JOHNSON

For service to public administration in the Northern Territory.

The late Dr Bruce Gilbert JOHNSTON

For service to the community, and to dentistry.

Mr Robert Clegg KRETCHMANN

For service to the community of Toowoomba.

Mrs Robyn Grace McFARLANE

For service to women, and to the community of the Pioneer Valley.

Mr Ian Trevor McIVOR BEM

For service to military history preservation, and to the community.

Mrs Shirley Naina McIVOR

For service to military history preservation, and to the community.

Mr Gregory Darcy McLEAN

For service to the building and construction industry.

Mr Bill MALANDRIS

For service to the Greek community of North Queensland.

Mrs Hazel Isabel MALTBY

For service to the community of Bowen.

Professor Stephen Andrew MARGOLIS

For service to rural medicine, and to medical education.

Ms Elizabeth Joy MASSEY

For service to the Indigenous community of the Northern Territory.

Mrs Desley Mary MATTHEWS

For service to the community of Caboolture.

Dr Jacqueline Kim MEIN

For service to medicine, and to community health.

Mr Leslie Stephan MICALE

For service to the community of Sunnybank.

Dr Michael MIROS

For service to medicine, particularly to gastroenterology.

Mrs Christine Gale MORAN

For service to the community.

Mrs Carmel Rita NASH

For service to education in Queensland.

Mr John Alfred NEUMANN

For service to the community of the Gold Coast.

Mr Terence Dale NEWMAN

For service to youth, and to the law.

Mrs Joyce Ann NEWTON

For service to the community of Maleny.

The Late Mr John Joseph O'BRIEN

For service to the community through social welfare organisations.

Mr Stephen Arthur PARLE

For service to rugby league.

Mr Gregory John PEAKE

For service to veterans and their families.

Mr Allan Edward PETERSEN

For service to the community of Southbrook.

Mr Steven William PRICE

For service to the broadcast media, and to the community of Townsville.

Mr Noel Kevin PRIOR

For service to horticulture.

Mr Roy Donald RADUNZ

For service to country horse racing, and to the community of Wondai.

Dr Dennis Milvorton RICHARDS

For service to the chiropractic profession.

Ms Roslyn Shirley SCOTNEY

For service to local government, and to the communities of Toowoomba and Pittsworth.  

Mr Glenn Ives SIMPSON

For service to the building and construction sector, particularly to housing.

Mr Barton John SINCLAIR

For service to horse racing.

Mr Michael Joel SOLOMON

For service to the community through a range of organisations.

Mr Phillip Bruce THOMPSON

For service to the welfare of veterans.

Professor Vivienne Carol TIPPETT

For service to medical education.

Mr Derek Paul TUFFIELD

For service to the community of the Darling Downs.

Mrs Denise Aline WADLEY

For service to the arts and education administration in Queensland.

The late Brigadier Neil Harvey WEEKES AM, MC (Retd)

For service to veterans and their families.

Mr Alfred John WHEELER

For service to landscape architecture and urban planning.

Mr Robert (Benny) James WILSON

For service to recreational cycling planning and standards.

Mr Barry WRIGHT

For service to the restaurant and catering industry.

Mrs Margaret Suzanne WROE

For service to the community of Maryborough.

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE HONORARY DIVISION (OAM)

Ms Lotte BULLERJAHN

For service to the multicultural community of Far North Queensland.

AWARDED THE MEDAL OF THE ORDER OF AUSTRALIA IN THE MILITARY DIVISION (OAM)

Warrant Officer Class One Matthew Francis BOLD

For meritorious service as the Regimental Sergeant Major of the 9th Battalion, the Royal Queensland Regiment and the 7th Battalion, the Royal Australian Regiment.

Warrant Officer Class Two W

For meritorious performance of duty, application of skills and leadership as a Manager of Intelligence Operations within the Australian Defence Force.

Group Captain David John HOUGHTON

For meritorious service in materiel acquisition and sustainment as the Joint Program Office Lead, Maritime Patrol and Reconnaissance Aircraft System Program Office, and as Commanding Officer of the Training Aircraft Systems Program Office in Capability Acquisition and Sustainment Group.

AWARDED THE CONSPICUOUS SERVICE MEDAL (CSM)

Corporal James Edward CUNNINGHAM

For meritorious achievement as a Section Commander in the 1st Battalion, the Royal Australian Regiment.

Corporal D

For meritorious achievement as a Troop Sergeant within the 71st Electronic Warfare Squadron, 7th Signal Regiment.

Lieutenant Colonel Travis John GORDON

For meritorious devotion to duty as the Commander of Joint Task Group 658 in support of the national elections of Papua New Guinea during the conduct of Operation HANNAH.

Corporal M

For meritorious achievement as a Troop Sergeant within the 71st Electronic Warfare Squadron, 7th Signal Regiment.

Captain Angela Gay ROSE

For meritorious achievement in establishing the Defence Force School of Signals Regional Training Wing.

Warrant Officer Class One Jason Edward STEN

For meritorious devotion to duty as the Regimental Sergeant Major of the Australian Contingent and Force Headquarters Training Warrant Officer whilst deployed to the United Nations Mission in South Sudan on Operation ASLAN from November 2016 to August 2017.

Group Captain Nathan Mark CHRISTIE

For meritorious achievement as the Chief of Staff, Headquarters Combined Joint Task Force 633, while deployed on Operation ACCORDION during the period September 2016 to July 2017.

Wing Commander Julie-Ann Elizabeth LEO

For meritorious achievement in the introduction of battlefield mobility capabilities into the Royal Australian Air Force.

Corporal Daniel Joseph MAYNARD

For meritorious achievement in cyber security development at Number 462 Squadron, Royal Australian Air Force.

AWARDED A COMMENDATION FOR DISTINGUISHED SERVICE

Lance Corporal J

For distinguished performance of duty in warlike operations in Iraq, on Operation OKRA from March 2017 to October 2017.