Latest News

A selection of recent media releases, and news stories is available in the database below and can be searched for by year and month. 

Media enquiries 

Please phone 0436 678 215 or 07 3858 5700.

Back to all media releases

Sunday 07 June 2020

His Excellency the Honourable Paul de Jersey AC, Governor of Queensland, has congratulated the following Queenslanders, recognised for their remarkable contributions to nation and State in the 2020 Queen's Birthday Honours List:

QUEENSLANDERS HONOURED IN THE

2020 QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS AND AWARDS

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

Emeritus Professor Perry Francis BARTLETT

For distinguished service to molecular neuroscience research, and to people living with dementia, motor neurone disease, and spinal cord injury.

The Honourable Ronald Leslie BOSWELL

For distinguished service to the Parliament of Australia, to the people of Queensland, and to fisheries research and development.

Mr Sean Christopher DORNEY

For distinguished service to Australia-Papua New Guinea relations, to the broadcast media as a journalist, and as an author.

Professor Gregory James Elliott HILL

For distinguished service to education, particularly the development of tertiary facilities in regional areas, and to the community. 

Mr Patrick Terence JACKMAN

For distinguished service to the community through support for educational and medical research organisations, and to tourism and business.

Dr Colin James LIMPUS  

For distinguished service to environmental science, particularly to the conservation of sea turtles, and as a mentor of young scientists.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Stefan ACKERIE

For significant service to business, and through support for charitable organisations.

The Honourable Justice Peter David APPLEGARTH

For significant service to the law, to the judiciary, and to social justice.

Professor Barbara Jane BAIN

For significant service to medicine, and to medical education, particularly to haematology.

Professor Kaye Enid BASFORD

For significant service to tertiary education, to the biomedical sciences, and to scientific academies.

Dr Denver Edward BEANLAND

For significant service to the people and Parliament of Queensland, and to archival and historical organisations.

Mr John Richard BREW

For significant service to the rail transport and logistics industry, and to education.

Mr Michael John BURGE 

For significant service to community mental health, to advocacy, and to education.

Emeritus Professor Michael Francis CAPRA

For significant service to tertiary education, particularly to workplace health and safety science.         

Mr Perry CROSS

For significant service to people living with a spinal cord injury, and as a role model.

Mr Brian (Bruno) CULLEN

For significant service to the banking and credit union sector, to rugby league, and to the community.

Professor Tamara Maree DAVIS

For significant service to astrophysical science, to education, and to young astronomers.

Mrs Margot Alison de GROOT

For significant service to the law, to professional legal bodies, and to women in business.

Ms Renita Maree GARARD

For significant service to hockey at the elite level, and to the community of Townsville.

Mr Ian Andrew GILLESPIE

For significant service to motoring associations, to the cooperatives and mutual sector, and to motor sport.

Mrs Margaret Lynne HINTON

For significant service to education, to philosophy, and to professional associations.

Ms Elizabeth Marie JAMESON

For significant service to business, and to the community.

Emeritus Professor Rhondda Elizabeth JONES

For significant service to tertiary education administration, to science, and to tropical health.

Professor Jeffrey LIPMAN

For significant service to medicine, to anaesthesiology and critical care, and to education.

Emeritus Professor John William LONGWORTH

For significant service to tertiary education, and to the agricultural sciences.

Dr John Robert MACPHERSON

For significant service to people with a disability, and to access and inclusion.

Ms Elizabeth Ruth MOHLE

For significant service to industrial relations, to the nursing profession, and to the superannuation sector.

Professor Philip Leo Patrick MORRIS

For significant service to psychiatry, to medical education, and to professional health organisations.

Mr David Alexander MUIR

For significant service to the community through welfare, social justice and charitable organisations.

Professor Nicholas Martin NAKATA

For significant service to tertiary education, and to learning outcomes for Indigenous students.

Mr Mark OPITZ

For significant service to the performing arts, particularly to music production.

Mr Mario Guiseppe PENNISI

For significant service to the biomedical sector, to commercialisation initiatives, and to research.

Dr Michael John REDMOND

For significant service to medicine, to neurosurgery, and to medical organisations.

Professor Sheena REILLY

For significant service to tertiary education, to medical research, and to paediatric speech pathology.

The Honourable Bruce Craig SCOTT

For significant service to the people and Parliament of Australia, and to the community of South West Queensland.

Mr David Glen SLATER

For significant service to the community through social welfare and arts organisations.

The Honourable Lawrence James SPRINGBORG

For significant service to the Parliament of Queensland, and to the community of the Southern Downs.

Mr Ricky John STEPHEN

For significant service to the tourism and hospitality sector, particularly as a chef.

Professor Ranjeny THOMAS

For significant service to medical education and research, and to rheumatology.

Mr Peter John TURNBULL

For significant service to business administration, and to corporate governance institutes.

Mr Herbert Morsley WHARTON

For significant service to the literary arts, to poetry, and to the Indigenous community.

Dr Lyndall Joan WHITE

For significant service to medicine, to psychiatry, and to perinatal and infant mental health.

Distinguished Professor Patricia YATES

For significant service to tertiary education, to cancer and palliative care nursing, and to medical research.

Professor Jeanine YOUNG

For significant service to tertiary education, to medical research, and to nursing.

MEMBER (AM) IN THE MILITARY DIVISION

Colonel Richard William PARKER

For exceptional performance of duties in the fields of international engagement and combined arms training.

CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC)

Squadron Leader Jasper John Downey MCCALDIN

For outstanding achievement in the creation of integrated tactical procedures to maximise air combat effectiveness for the Royal Australian Air Force.

PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

Mr Alan Paul DAVIDSON

For outstanding public service through innovative program digitisation and development for Welfare Payment Infrastructure.

Mr Desmond Allen HOWARD

For outstanding public service to local government in Queensland.

Mrs Rachel HUNTER

For outstanding public service to the community of Queensland through a range of roles.

Mr Michael John WALSH

For outstanding public service to the health sector in Queensland.

Mr Norman Leslie WOTHERSPOON

For outstanding public service in leading the provision of Centrelink services to the Western Downs region of Queensland.

Mr Zijian ZHANG

For outstanding public service to the trade and investment sector in Queensland.

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (APM)

Inspector Tracy Lee DALE

Senior Sergeant Nicole Leesa FOX

Sergeant Ian John LEAVERS

Inspector Wayne David RASMUSSEN

Senior Sergeant David James RUTHERFORD

Inspector Phillip Allan STEVENS

Sergeant Karlene Louise TREZISE

AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

Mr Malcolm Eric STACEY

Ms Michelle Christine YOUNG

AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

Mr Ian Trevor RICHTER

Mrs Lynette Yvonne RICHTER

EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

Ms Nicole Monica BRADLEY

Mr Edward Conrad COWIE

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (ACM)

Mr Darryll Graham FLEMING

Ms Gabrielle Elizabeth PAYNE

MEMBER (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Mervyn John BAILEY

For service to cricket, and to the community of Charters Towers.

Mrs Fay May BAKER

For service to choral music.

Mr Scott James BEASLEY

For service to the Australian community in Iraq.

Dr Jenine Peta BEEKHUYZEN

For service to information technology, and to women.

Mrs Maria Rosaleen BOLAND

For service to nursing.

Mr Greig Kingsley BOLDERROW

For service to the broadcast media, and to the community of the Fraser Coast.

Mr Gary Frederick BRIGGS

For service to the manufacturing sector in Queensland.

Dr Arthur Michael BRINER

For service to the Jewish community, and to ophthalmology.

Mrs Anne CHATER

For service to the community of Theodore.

Mr Peter COSTANTINI

For service to business, particularly to education and training.

Mr John COUTIS

For service to the community, and to sport.

Ms Denise Patricia CRAIG

For service to people living with dementia and their support networks.

Professor Julia Louise CRILLY

For service to emergency care nursing.

Mr Gordon Barry DAHL

For service to lawn bowls.

Mr John Robartson DOWN

For service to the community of Mudgeeraba.

Mr David John ELLIS 

For service to seafarers through charitable initiatives, and to the community.

Mrs Patricia June FENNELL

For service to women's health in rural and remote Queensland.

Mr John Charles FERGUSON

For service to local government, and to the community of the Bulloo Shire.

Ms Rebecca Jane FRIZELLE

For service to the automotive sector, and to rugby league.

Mr Leo Anthony GERAGHTY

For service to the community of Murgon.

Mr Bruce Cater GIBSON-WILDE

For service to the community of Townsville.

Mr Thomas John George GILMORE

For service to local government, and to the community of Mareeba.

Mr Donald GRIFFIN

For service to the accounting profession, and to athletics.

Mr Thomas Graham HAMPTON

For service to veterans.

Mr Ralph David HARTLAND 

For service to the community.

Miss Margaret Frances HARVISON 

For service to the performing arts.

Mr William Eric HENDERSON 

For service to community and military history.

Mrs Elizabeth Fay HERN 

For service to the community of Boonah.

Mr Gary Peter HOLLINDALE 

For service to the community of Beenleigh.

Mr Thomas Herbert HOLMES 

For service to surf lifesaving, and to the community.

Mr George Leslie HULSE 

For service to veterans.

Mr Bruce Malcolm HUNT 

For service to the community of Gladstone.

Mr Kevin Henry HURMAN 

For service to veterans and their families.

Mr Francis Richard IRELAND 

For service to the community of Cairns through a range of roles.

Dr Kenneth James JACKSON 

For service to horticultural research.

Ms Dalma Myra JACOBS 

For service to women in tertiary education.

Mr Keith Ross JAMIESON 

For service to country music, and to the community.

Mrs Olwyn Joy JONES 

For service to ex-prisoners of war and their families.           

Mrs Patricia Arthea JONES 

For service to women, and to the community.

Mrs Sheena McCallum LILEY 

For service to the community of Toowoomba.

Dr Burt Gerard LOOK 

For service to geotechnical engineering.

Mrs Geena Desiree LUCKIN 

For service to the community.

Mrs Ruby May LUDER 

For service to the community, and to veterans.

Mr William Henry MARKLEW 

For service to industrial relations, particularly to trade unions.

Mr James Thomas MASSEY 

For service to the community through emergency response organisations.

Ms Kerrith MCDERMOTT 

For service to public administration in Queensland.

Dr Sarah Elizabeth MEDLAND 

For service to medical research in the field of genetics.

Mr Bruce James MILLER 

For service to veterans and their families.

Mrs Robyn Jean MURRAY

For service to the community.

Mr Ken Neil MURTAGH 

For service to youth, and to education.

Mr Ian Hamilton ORCHARD 

For service to the community.

Mr Bruce George PAGE

For service to the communities of Peachester and Beerwah.

Mr Ross Mervyn PAINE 

For service to the community.

Mr Simon Francis PATMORE 

For service to snowboarding as a Gold Medallist at the Pyeongchang 2018 Paralympic Games.

Mr Mark Anthony PETERS 

For service to sports administration, and to baseball.

Ms Philia Angela POLITES 

For service to people with a disability, and to the community.

Mr Fariborz RAMESHFAR 

For service to remote communities in Far North Queensland.

Mrs Daphne May RICH 

For service to the community of the Blackall region.

Mr Barry McGown SCOTT 

For service to animal conservation, and to the community.

Ms Valerie Catherine SMITH-ORR 

For service to the international community through nursing.

Mr Gary Andrew SOMERVILLE 

For service to cricket, and to the community.

Dr Harold Paul SPIRO 

For service to paediatric ophthalmology.

Mr Anthony Athol STEVENSON 

For service to veterans and their families.

Mr Miles Stephen STEWART 

For service to triathlon, and to sports administration.

Chaplain Gary John STONE  

For service to veterans and their families.

Mr Ronald Maxwell SULLIVAN 

For service to the community through social welfare organisations.

Mr Robert Stuart TAIT 

For service to aviation education.

Mr Alo TAPIM 

For service to the Indigenous community of the Torres Strait.

Mr David Colin TEUFEL 

For service to youth through Scouts.

Mrs Robyn Chaille TEUFEL 

For service to youth through Scouts.

Mr Peter Francis TOON 

For service to rowing.

Mrs Olive Patricia TREVOR 

For service to horticulture through the cultivation of bromeliads.

Mr Tashi TSERING 

For service to Buddhism, and to education.

Ms Maryanne Elizabeth WALSH 

For service to education.

Mr Colin Ernest WESTON 

For service to the Uniting Church in Australia, and to the community.

Mrs Naomi Kate WILSON 

For service to the people and Parliament of Queensland.

MEMBER (OAM) IN THE MILITARY DIVISION

Warrant Officer Class One Tony Lionel KENNEDY

For meritorious service to the Australian Defence Force in personnel management, training and leadership.

Lieutenant Commander Wayne Terance RICHARDS

For meritorious service in the field of Navy marine and port services support.

CONSPICUOUS SERVICE MEDAL (CSM)

Lance Corporal A

For meritorious achievement in developing Information Warfare capability.

Wing Commander Julie Helen CANTERBURY

For meritorious achievement in project management of upgrades to the C-130J Hercules air transport capability for the Australian Defence Force.

Corporal Vikrant Vijayrao DEOKAR

For meritorious devotion to duty as an Information System Detachment Commander within 511 Signal Troop, 1st Signal Regiment during the period 2018 to 2019.

Captain Lachlan David JOSEPH

For meritorious achievement as the Current Operations Officer at Headquarters 3rd Brigade.

Captain Christopher David SIMPSON

For meritorious achievement as an instructor at the Defence Force School of Intelligence.