Latest News

A selection of recent media releases, and news stories is available in the database below and can be searched for by year and month. 

Media enquiries 

Please phone 0436 678 215 or 07 3858 5700.

Back to all media releases

Monday 25 January 2021

His Excellency the Honourable Paul de Jersey AC, Governor of Queensland, congratulates the following Queenslanders recognised today in the Australia Day 2021 Honours List for their remarkable contributions to State and nation:

OFFICER (AO) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Gregory CHAPPELL MBE

For distinguished service to cricket as a leading player, captain, coach and administrator at the elite level, and to a range of charitable foundations.

Professor Helene MARSH

For distinguished service to the biological and environmental sciences, to the conservation of marine mammals, and to tertiary education.

Professor Paul Christopher MEMMOTT

For distinguished service to ethno-architecture and anthropology, to Indigenous housing and cultural heritage, and to tertiary education.

Dr Sally Anne PITKIN

For distinguished service to business, to corporate governance standards and performance, to the arts, and to the advancement of women.

Dr Russell Evan REICHELT

For distinguished service to marine conservation, to ecosystem management of the Great Barrier Reef, and to climate change research.

Emeritus Professor Kay Elizabeth SAUNDERS AM

For distinguished service to tertiary education, particularly to history, as an academic and author, to professional associations, and to the community.

MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Donald Steele BARRETT

For significant service to tertiary education, particularly to the classics and ancient history.

Mrs Judith Ann BELL

For significant service to the administration of justice, to the visual arts, and to education.

Ms Kerrin BENSON

For significant service to the multicultural community, and to refugee settlement.

Mr Kerry John BETROS

For significant service to the banking sector, to the retail food industry, and to the community.

Mrs Kirsty Margaret BROWN OAM

For significant service to youth through Scouts.

Mrs Radmila DESIC

For significant service to women in the construction industry, and to unemployed youth.

Ms Lorrae DESMOND MBE

For significant service to the performing arts as an actor, entertainer and singer.

Mr Michael Bruce HAWKINS

For significant service to the film and television industry, and to screen content.

Dr Michael David HUMPHREY

For significant service to medicine, particularly to obstetrics and gynaecology.

Mr Anthony John JOSEPH

For significant service to the fruit and vegetable industry, and to rugby league.

Mr Peter Barry KEARNS OAM

For significant service to education, particularly to adult and lifelong learning.

Ms Valerie Kathleen LEHMAN

For significant service to the performing arts, and to wildlife conservation.

Dr Bruce Gregory LISTER

For significant service to paediatric intensive care medicine, and to professional societies.

Dr James Jip McGILL

For significant service to metabolic medicine, to biochemical genetic pathology, and to medical education.

Professor Colleen Coyne NELSON

For significant service to medical research, particularly to prostate cancer, and to health organisations.

Dr Robyn Marie SHEAHAN-BRIGHT

For significant service to children's literature, and to the promotion of reading.

Commodore William Leonard TAYLOR RAN (Retd)

For significant service to the people and Parliament of Australia, and to public administration.

Dr Kevin William VANDELEUR

For significant service to ophthalmology, and to the international community.

Dr Carden Crea WALLACE

For significant service to marine science, and to museums and galleries.

HONORARY MEMBER (AM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Antoni Robert BONETTI

For significant service to the performing arts as an orchestral conductor and musical director.

CONSPICUOUS SERVICE CROSS (CSC)

Lieutenant Colonel Luke Thomas DAWSON

For outstanding achievement as the Operations Officer at Headquarters 1st Division and Deployable Joint Force Headquarters.

Lieutenant Colonel Michael Robert MUDIE

For outstanding devotion to duty as the Commanding Officer 7th Signal Regiment, Staff Officer Grade One Cyber and Career Adviser Signals Corps.

Wing Commander Mark David BROADBRIDGE

For outstanding achievement in establishing the Aviation Candidate Management Centre, and in the remediation of aviation workforce supply for the Australian Defence Force.

PUBLIC SERVICE MEDAL (PSM)

Mr Gordon James BUCHANAN

For outstanding public service to the transport sector in Queensland.

Ms Suzanne COXON

For outstanding public service to child protection and family violence policy development in Queensland.

Ms Shannon Lee GIBBS

For outstanding public service to local government in Queensland through financial management roles.

Mr Anthony Martin O'DEA

For outstanding public service to rural and industry financial assistance in Queensland.

Mr Peter Anthony SHADDOCK

For outstanding public service to Corrective Services in Queensland.

Miss Josephine Louise WHITEHEAD

For outstanding public service to health care in northern Queensland.

AUSTRALIAN POLICE MEDAL (APM)

Superintendent Melissa Lesly ADAMS

Inspector Paul Lindsay BAKER

Sergeant Cary Ellen COOLICAN

Detective Inspector David Charles HICKEY

Superintendent Mark Alan KELLY

Sergeant Nadine WEBSTER

AUSTRALIAN FIRE SERVICE MEDAL (AFSM)

Mr Corey Michael BOCK

AMBULANCE SERVICE MEDAL (ASM)

Ms Julie Maree CALVERT

Mr Gary William COTTERILL

Mr Gene Morgan CURTIS

AUSTRALIAN EMERGENCY SERVICES MEDAL (ESM)

Ms Cheryl-Lee FITZGERALD

AUSTRALIAN CORRECTIONS MEDAL (ACM)

Ms Roberta Leigh EMBREY

Mr Steven MITCHELL

Ms Chel Shossana SEALEY

MEDAL (OAM) IN THE GENERAL DIVISION

Mr Gary Race ALDRIDGE

For service to veterans and their families.

The late Dr Adrian Christopher ALLEN

For service to tertiary education, and to the community of Toowoomba.

Mrs Sheryl BACKHOUSE

For service to the sub-tropical fruit growing industry, and to the community.

Mr Colin BAILLIE

For service to Indigenous health and education.

Mr Raymond Fabian BANGE

For service to paramedicine, to education, and to the community.

Mr Gordon BARRATT

For service to children with a disability and mental health issues, and their families.

Mr Roni BAU

For service to emergency response organisations.

Mr Steven Jeffrey BLOXHAM

For service to veterans and their families.

Mrs Grace BRODIE

For service to equestrian sports through a range of roles.

Mr John Robert CORLESS

For service to Australian rules football in Queensland.

Mrs Diana Jill DICK

For service to bridge through a range of roles.

Mrs Angel DIXON

For service to people with a disability, and to social inclusion.

Mrs Christine Susan FAIRBROTHER

For service to children, and to the community.

Mrs Barbara Dawn FORREST

For service to lawn bowls.

The Reverend Bryan Leslie GILMOUR

For service to the Uniting Church in Australia.

Mr Paul GOENER

For service to rugby league as a referee.

Mr Kenneth William HIGGINS

For service to veterans and their families.

Professor Tammy Coral HOFFMANN

For service to clinical epidemiology, and to occupational therapy.

Mr Brian John HOLLINS CSC

For service to war widows and their families.

Dr Jeffrey Stevens KEMP

For service to youth through counselling and sporting programs.

Mrs Norma McLEOD

For service to the community of Maleny.

Mr Paul Anthony MAGUIRE

For service to the community through a range of roles.

The late Mr Ernest John MALTBY

For service to the community of Bowen.

Mr Jeremy David MANSFIELD

For service to the building and construction industry.

Mr John Clifford MARTIN

For service to education through administrative roles.

Mr David Henry MATTISKE

For service to veterans and their families, and to the community.

Dr Ronald Gordon MEIKLE

For service to medicine, particularly to radiology.

Mr Kenneth John MEWBURN

For service to conservation and the environment.

Mr Garry Anthony MOLLOY

For service to education.

Dr Frederick MORGAN

For service to medicine as a general practitioner.

Mr Desmond John MORRIS

For service to rugby league.

Mr Neil Charles MUSCH

For service to emergency response organisations.

Mr Howard Charles PICKERING

For service to the community of Brisbane.

Mrs Lorraine Mary PICKERING

For service to the community of Brisbane.

Mr Toby PRICE

For service to motorsport, particularly to cross country motorcycle racing.

Mrs Ronda QUINN

For service to the community through citizens advocacy organisations.

Mr John Cecil RAINE

For service to the community through a range of roles.

Mr Osman Ali RANE

For service to the Islamic community of Queensland.

Dr Barbara Doris REYNOLDS-HUTCHINSON

For service to the Catholic community of Brisbane.

Mrs Desley RIAL

For service to the community of the Capricorn Coast.

Mr John RUSSELL

For service to Australian Antarctic research expeditions as an engineer.

Mr Thomas Kevin RYAN

For service to medical research, and to rugby union.

Mrs Marcia Charlotte SCHOLES

For service to the community, and to the Anglican Church of Australia.

Dr Christopher Robert SCHULL

For service to thoracic and tropical medicine, and to the community.

Mrs Judith Ann SCHULL

For service to community health in the tropics, particularly in Papua New Guinea.

Mrs Bronwyn SHEEHAN

For service to youth, particularly to children in foster care.

Mr Norman Charles SHRUBSOLE

For service to the community through a range of roles.

Mr Robert David SLATER

For service to the community of Herberton.

Mr Raymond Hartley SMYTHE

For service to people with an intellectual disability through employment initiatives.

Mr Anthony Phillip SWAN

For service to the Sri Lankan community of Queensland.

Mrs Beverley Elaine TAYLOR

For service to the community as a church organist.

Mrs Suzanne (Sue) Constance THOMPSON

For service to music education in Queensland.

Mr Samuel Nelson TODHUNTER

For service to aviation.

Mr John Michael TYQUIN

For service to sailing, to the community, and to business.

Mr Ronald Alister WALLACE

For service to youth through Scouts.

Ms Rosalind WILLIAMS

For service to the law, and to the performing arts.

Mrs Jacqueline Ann WRIGHT

For service to the community through charitable initiatives.

Dr John Glover YOUNGMAN

For service to medicine, and to medical administration.

MEDAL (OAM) IN THE MILITARY DIVISION

Warrant Officer Class One Paul Michael CASEY CSM

For meritorious service as the Command Chief Clerk at Headquarters Forces Command, the Command Chief Clerk at Headquarters 2nd Division and as a Defence One Module Coordinator within the Army People Capability Branch.

Warrant Officer Class One John Robert FRANKLIN

For meritorious service as the Band Sergeant Major of the Band of the 1st Regiment, Royal Australian Artillery.

Warrant Officer Class One Stephen Robert HILL CSM

For meritorious service as the Squadron Sergeant Major of the 1st Topographical Survey Squadron; Career Manager at the Directorate of Soldier Career Management - Army and Warrant Officer Class One Military Geospatial Intelligence in Army Headquarters.

Warrant Officer Shane William GRIST

For meritorious performance of duty in aircrew survival training and infrastructure redevelopment at the Royal Australian Air Force Combat Survival Training School.

CONSPICUOUS SERVICE MEDAL (CSM)

Commander Matthew Scott RICHARDSON RAN

For meritorious achievement to the Patrol Boat community as Chief of Staff, Patrol Boat Group Headquarters.

Major Leigh Joseph BROWN

For meritorious achievement as Staff Officer Grade 2 - Infantry at the Combined Arms Training Centre.

Lieutenant Colonel Henry William STIMSON CSC

For meritorious devotion to duty as the Commanding Officer of the 2nd Combat Engineer Regiment Task Group whilst deployed on Operation BUSHFIRE ASSIST 2019-2020.

COMMENDATION FOR DISTINGUISHED SERVICE

Corporal B

For distinguished performance of duties in warlike operations as an Advisor with Task Group 632 Rotation XI deployed on Operation OKRA in Iraq from May to December 2019.

Captain Owen Kenneth GIBBS

For distinguished performance of duties in warlike operations as the Task Group Afghanistan Insider Threat Analyst during Operation HIGHROAD from March to October 2019.

Lieutenant Jessica Ann LYONS

For distinguished performance of duties in warlike operations as a Force Protection Platoon Commander on Operation HIGHROAD from March to September 2019.

Brigadier Timothy Charles O'BRIEN

For distinguished performance of duties on warlike operations as the Commander Task Group Afghanistan on Operation HIGHROAD from March to November 2019.